Przejdź do treści

Ochrona środowiska na codzień

  • przez

Ochrona środowiska we Francji w wielu aspektach pokrywa się z tą w Polsce. 

Jak wiemy Polacy przykładają dużą wagę do takich rzeczy jak segregacja śmieci czy oszczędzanie energii. Ale jak to wyglada we Francji? Zaraz się o tym dowiemy.

W tym artykule postaramy się jak najtrafniej porównać oraz przeanalizować oba kraje pod względem starań o nasze lepsze jutro. 

Na końcu postu znajdziecie wywiad z mieszkanką miasteczka Frejus we Francji, która opowiada o swojej perspektywie ochrony środowiska w kraju.

  • Pierwszym tematem jaki chcemy poruszyć jest segregacja śmieci. Spacerując ulicami francuskich miasteczek nietrudno natknąć się na śmietniki w 4 kolorach. Służą one do segregacji różnych rodzajów odpadów. Żółty na metale i tworzywa sztuczne, niebieski na papier, zielony- szkło i czarny na odpady zmieszane. To sprawia że segregowanie śmieci staje się znacznie łatwiejsze.

Francja dba nie tylko o segregacje śmieci, ale także o czystość ulic w formie zaopatrzenia ich w śmietniki np. na niedopałki papierosów (zdjęcie poniżej) czy odchody naszych zwierząt domowych.

W Polsce temat segregacji śmieci jest równie popularny i ulice są bardzo podobnie zaopatrzone.

  • We Francji w porównaniu do Polski dużo więcej mieszkańców korzysta z energii słonecznej w postaci instalowania paneli słonecznych na dachy własnych domów. Oprócz tego liczne urządzenia publicznego użytku pobierają energię w ten sam sposób (między innymi parkometry). W Polsce nie widzieliśmy jeszcze zastosowania tego typu technologii w ten sposób, a jeśli jest to dużo rzadziej spotykana. 
  • Organizm człowieka składa się w 55-65% z wody, wiec jest ona bardzo istotna w naszym życiu. Aby nie musieć kupować jej codziennie w plastikowych butelkach, które rozkładają się od 100 do nawet 1000 lat zarówno Francja, jak i Polska instalują kraniki wodne pozwalające na ponowne napełnienie swojej butelki bądź bidonu. W ten sposób zapobiegają gromadzeniu zbędnych odpadów. Wodopoje występują w miejscach takich jak placówki publiczne, np. szkoły (m.in. stołówki, korytarze czy nawet sale gimnastyczne). Dystrybutory wodne są dostępne w obu krajach, lecz warto dodać że we francuskich restauracjach możemy poprosić o wodę którą otrzymamy za darmo i będzie to właśnie woda kranowa.  W Polsce nie jest to aż tak spopularyzowane aby w restauracji podawać wodę z kranu, jeśli poprosimy o wodę to będzie ona płatna i z butelki. 
  • Już w młodym wieku mieszkańcy obu krajów są angażowani do dbania o czystość i ochronę środowiska, w którym żyją. W tym celu organizowane są przeróżne akcje takie jak sprzątanie świata. Podczas pobytu we francuskiej szkole „Comprehensive School Du Val D’argens” w miasteczku Le Muy, dowiedzieliśmy się od naszych równieśników o tym, że również biorą udział w podobnych wydarzeniach. Uczniowie liceum w kolejnym tygodniu mają poświecić jeden dzień szkolny na oczyszczenie terenu placówki z niedopałków papierosów i innych zgromadzonych śmieci.

Warto pamiętać, że to nie wszystkie sposoby na ochronę środowiska na codzień. Jest jeszcze napewno dużo sposobów i działań, które zarówno Polacy jak i Francuzi używają w codziennym życiu. Lecz w tym blogu porównaliśmy te sposoby które zdołaliśmy zauważyć w ciągu naszego 2-tygodniowego pobytu na Lazurowym Wybrzeżu. Kraje w podobnym stopniu przykładają się do ochrony środowiska. 

Zapraszamy do przesłuchania krótkiego wywiadu z mieszkanką miasteczka Frejus we Francji, która opowiada o swojej perspektywie ochrony środowiska w kraju.

Zachęcamy do śledzenia naszego bloga na bieżąco w celu nieprzegapienia żadnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *