Przejdź do treści

Tarcento – nasza okolica

  • przez

Gdzie się znajduje?

Tarcento to malownicze miasto w północno-wschodniej części Włoch, położone w prowincji Udine, 20 kilometrów od samego Udine w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Miasto zlokalizowane jest na stoku wzgórz, co zapewnia piękne widoki na okolicę. Historia Tarcento sięga czasów Imperium Rzymskiego. W średniowieczu miasto to było ważnym ośrodkiem handlowym i artystycznym, co przyczyniło się do budowy wielu pięknych budynków i zabytków, z których wiele zachowało się do dziś.

Atrakcje:

Ruiny zamku Coia:

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić, będąc w Tarcento, jest zamek Coia. Ślady miejscowości Coia, położonej na wzgórzu ponad Tarcento można znaleźć w starożytnych dokumentach pochodzących od Celtów i Rzymian. W średniowieczu Tarcento stało się lennem austriackiej rodziny, która wybudowała dwa zamki. Ten, który przetrwał do dziś, zredukowany do niewielkiego, to zamek Coia, nazywany przez Friulianów  „Cjscjelat”, czyli „wielki zamek”. Zachowany został tylko róg wieży. Pomimo tego, że zamek został prawie w całości rozebrany, jest to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia, ponieważ znajduje się tam punkt widokowy z piękną panoramą na rejon Udine. Dodatkowo dojście tam z centrum Tarcento zajmuje niecałe 20 minut.

Wodospad Crosis:

Dla osób lubiących dreszczyk emocji miejscem wartym odwiedzenia są wodospady Crosis. Są to trzy piękne wodospady znajdujące się na rzece Torre przepływającej przez Tarcento. Najwyższy z nich ma około 15 metrów wysokości. Wodospady Crosis są częścią Parku Naturalnego Prealpi Giulie, który jest chronionym obszarem naturalnym o pięknych krajobrazach i bogatej florze i faunie. Dojście do wodospadów z Tarcento zajmuje 30-40 minut, a ścieżka nie jest przystosowana dla osób starszych i małych dzieci.

Warto zauważyć, że wodospady Crosis są szczególnie piękne w okresie wiosennym i wczesnym letnim, kiedy to woda jest obfita i szum wodospadów jest najgłośniejszy. Jednak wodospady Crosis są warte odwiedzenia o każdej porze roku.