Przejdź do treści

Piazza della Liberta

  • przez

– Historia

Piazza della Libertà jest centralnym placem w mieście Udine, położonym w północno-wschodniej części Włoch. Historia tego placu sięga XVI wieku, kiedy to na jego miejscu znajdował się rynek, na którym handlowano między innymi zbożem i winem. W XVIII wieku plac został przeprojektowany przez architekta Domenico Rossi, który zaprojektował nowe budynki i ułożył nową kostkę brukową.

Wraz z rozwojem miasta, Piazza della Libertà stała się miejscem wielu ważnych wydarzeń, takich jak targi, festiwale i demonstracje polityczne. W 1866 roku, kiedy to Udine stało się częścią Królestwa Włoch, plac został przemianowany na Piazza Vittorio Emanuele II, na cześć pierwszego króla Włoch.

W czasie II wojny światowej, Piazza della Libertà została znacznie zniszczona przez bombardowania, jednak po wojnie została odbudowana i odnowiona, stając się jednym z najważniejszych miejsc w mieście.

– Kultura

Obecnie plac jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców Udine i turystów, a także służy jako scena dla różnych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, festiwale i wystawy.

Na placu znajdują się także liczne kawiarnie i restauracje, gdzie można spróbować lokalnych specjałów i delektować się pięknym widokiem na zabytkowe budynki i fontannę. W sumie, Piazza della Libertà jest jednym z najważniejszych miejsc w Udine i w regionie Friuli-Venezia Giulia, które przyciąga turystów z całego świata i stanowi ważne centrum kulturalne i społeczne.

Miejsca zabytkowe

Loggia del Lionello

Budynek został zbudowany w stylu gotyckim w XV wieku i pełnił funkcję miejskiej rady miasta. Obecnie budynek jest siedzibą urzędu miasta i jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Udine. Loggia del Lionello charakteryzuje się pięknymi zdobieniami fasady oraz wieżą zegarową, która stanowi jedno z najważniejszych punktów orientacyjnych w mieście.

Loggia di San Giovanni

Loggia di San Giovanni to zabytkowy budynek, został zbudowany w stylu renesansowym w XVI wieku i początkowo pełnił funkcję miejskiego ratusza. W XVIII wieku budynek został przebudowany i przekształcony w kościół, a w XIX wieku ponownie zmieniony na siedzibę ratusza. Obecnie budynek jest siedzibą Muzeum Civici di Udine, które prezentuje zbiory związane z historią i kulturą miasta. Loggia di San Giovanni charakteryzuje się piękną fasadą ozdobioną rzeźbami i kolumnami, a także imponującą dzwonnicą, która stanowi jedno z najważniejszych punktów orientacyjnych w centrum miasta.

Przed ratuszem znajduje się posąg Herkulesa który zostały podarowany przez cesarza Franciszka I. Celem ich było upamiętnienie traktatu pokojowego Campoformido.

Fontana di Giovanni Carrara

Fontana di Giovanni Carrara została zaprojektowana przez rzeźbiarza Carlo Lorenzettiego w XIX wieku i poświęcona została Giovanni Carrarze, jednemu z najważniejszych przedstawicieli kulturalnych w historii miasta. Fontanna składa się z masywnego marmurowego postumentu, na którym umieszczono rzeźby przedstawiające postacie z mitologii greckiej oraz postać Giovanni Carrary w stroju antycznym. Z postumentu wypływa woda, która zasila kilka strumieni, tworząc malowniczy krajobraz i dźwięk wodospadu. Fontanna di Giovanni Carrara jest jednym z najważniejszych zabytków Udine i jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w mieście.