Przejdź do treści

Leonardo da Vinci

  • przez

Leonardo da Vinci

Leonardo di ser Piero da Vinci, znany jako Leonardo Da Vinci, zrewolucjonizował wiele dziedzin nauki i sztuki. Z tego powodu można nazwać go idealnym przykładem humanisty – człowieka, który jest oczytany i wszechstronnie uzdolniony. 

Urodził się w 1452 roku we Florencji, którą nazywa się kolebką włoskiego renesansu, a w konsekwencji również kolebką renesansu na całym świecie. W młodości zdobył wykształcenie w dziedzinie matematyki, geometrii oraz łaciny. Swoją artystyczną karierę rozpoczął od malarstwa. Pomógł przy malowaniu obrazu Tobiasz i Anioł Verrochia. Interesował się również rzeźbiarstwem.

Ostatecznie Da Vinci rozwinął się w następujących dziedzinach: malarstwo, rzeźbiarstwo, inżynieria, architektura, matematyka, filozofia, muzyka, geologia, anatomia  oraz poezja. 

Geniusz Leonarda sprawia, że jest on określany archetypem „człowieka renesansu”. Do najsłynniejszych dzieł Da Vinci należą „Mona Lisa”, „Dama z Łasiczką”, a także słynny szkic „Człowiek Witruwiański”.

Jan Szczepanik – polski Leonardo

Osobą, o której warto wspomnieć przy omawianiu Leonarda Da Vinci jest Jan Szczepanik – Polak urodzony w 1872 roku w Mościsku. Tak samo jak Leonardo tuż po rozpoczęciu edukacji nauka przynosiła mu satysfakcję i pobudzała jego wyobraźnię. W 1898 otrzymał wsparcie od Ludwika Kleiberga, który stał się jego mecenasem. Szczepanik wyjechał do Wiednia, gdzie już od początku działalności wzbudził zainteresowanie prasy. Rozwijał przemysł z zakresu włókiennictwa, optyki i elektroniki. Jego liczne sukcesy dały mu miano „austriackiego Edisona”. Do najważniejszych wynalazków Jana Szczepanika należą – teltroskop, urządzenie które przekazywało podstawowe obrazy na odległość i jest uważany za pierwowzór telewizji, a także kamizelka kuloodporna, która początkowo nazywana była pancerzem Szczepanika.