Przejdź do treści

Casa Cavazzini – centrum sztuki nowoczesnej w Udine

  • przez

Czym jest Casa Cavazzini?

Casa Cavazzini to muzeum modernistyczne zapoczątkowane przez weneckiego kupca Antonia Marangoni, który w testamencie przekazał swój majątek gminie Udine, ustalając, że każdego roku przynajmniej jedno dzieło sztuki zostanie zakupione w celu poszerzenia kolekcji cywilnej.

 Obecnie w Casa Cavazzini można zobaczyć dzieła europejskich i amerykańskich malarzy stworzone na przełomie XIX i XX wieku, w tym wyżej wspomnianą kolekcję cywilną. Wystawa ta składa się dziewięciu sal, z których każda ma odrębną tematykę oscylującą wokół człowieka i relacji międzyludzkich.

 W Casa Cavazzini znajduje się również wystawa FRIAM, która obejmuje 113 obrazów amerykańskich artystów. Zostały przekazane muzeum, by pomóc regionowi Friuli po trzęsieniu ziemi w 1976 roku.

Wystawa „Insieme”

Wystawa „Insieme” składa się z wielu dzieł surrealistycznych, ekspresjonistycznych i abstrakcyjnych wybitnych artystów, takich jak: John Everett Millais, Franz von Stuck, Vasilij Kandinskij, Salvador Dalí, Alberto Savinio de Chirico, Renato Guttuso, Michelangelo Pistoletto, Giuliano Vangi, Gianfranco Ferroni, Tibor Csernus. Już sam tytuł wystawy, który w tłumaczeniu z języka włoskiego brzmi „razem” sugeruje nam jej przesłanie. Całość dzieli się na 9 sal, z których każda ma odrębną tematykę, oscylującą wokół życia człowieka, relacji międzyludzkich oraz społeczeństwa. Niektóre opisują miłość lub bliskość, a inne dotykają nieco odmiennych tematów, jak np. krew lub niebo. Sztuka modernistyczna silnie oddziałuje na nasze emocje, wywołuje w nas pytania – kim jesteśmy?, co jest naprawdę ważne?. Wystawa rozpoczyna się i kończy motywem lustra, które odzwierciedla prawdziwą ludzką naturę.

Najciekawsze prace