Oregano

Ogólnie

Oregano to bardzo znane zioło, dodawane najczęściej do potraw śródziemnomorskich. Można je dostać w każdym sklepie spożywczym. Występuje też w różnych odmianach: greckiej lub włoskiej. Świeże oregano jest najczęściej koloru jasnozielonego, ale
jest duża różnorodność wśród odmian, mogą przybierać barwy od żółtego do
ciemnozielonego. Kolor suszonego oregano waha się od jasnego zielonego z
domieszką brązowego do ciemnej zieleni. W starożytności oregano używano głównie w celach
spożywczych. Przyprawiano nim mięso, ryby, a nawet polepszano nim smak
wina. W średniowieczu również go używano, ale już bardziej w celach medycznych.
Szukano wtedy łatwo pozyskiwalnego środka, który mógłby mieć szerokie
zastosowania.

Smak 

Świeże oregano jest najczęściej koloru jasnozielonego, ale jest duża różnorodność wśród odmian, mogą przybierać barwy od żółtego do ciemnozielonego. Kolor suszonego oregano waha się od jasnego zielonego z domieszką brązowego do ciemnej zieleni. Smak oregano jako przyprawy jest bardzo mocny, lekko kwiatowy, dzięki czemu wzbogaca smak wielu włoskich potraw. Może być podane jako składnik wielu rodzajów przystawek jak na przykład dodatek do oliwy i soli, jedzonej z chlebem.

Uprawa

Oregano rośnie w krajach śródziemnomorskich i azjatyckich. Idealnymi warunkami do jego posiewu jest ciepły klimat oraz żyzna gleba o neutralnym pH w granicach 7.

Mitologia
Oregano pierwszy raz użyto w starożytnej Grecji. Co ciekawe, to Afrodyta, grecka bogini piękna i miłości, była pierwszą, która skorzystała z właściwości tej przyprawy. Chciała, by oregano stało się symbolem radości, a intensywny zapach tego zioła miał przywoływać miłe wspomnienia. Słowo „oregano” pochodzi od dwóch słów – „oros” oznaczające „góra” i „ganos” oznaczające radość. Zatem oregano, w wolnym tłumaczeniu to „Radość gór”.

 

Zastosowania medyczne
Oregano używano jako składnik leków już w starożytnych imperiach: Grecji lub Rzymu. Zioło to stosowano do łagodzenia zapalenia skóry i bólów mięśni. Oregano używano też w tradycyjnej medycynie do leczenia: astmy, skurczy i biegunki. W Grecji nadal dodaje się oregano do naparów. Pomaga to w leczeniu przeziębienia i utrzymywania ogólnej homeostazy organizmu.

Kosmetyka

Oregano stosuje się też w wielu kosmetykach na całym świecie. Jest szczególnie używane jako składnik środków przeciwko trądzikowi – w olejkach i w balsamach. Łagodzi uczucie pieczenia skóry oraz swędzenie. Kiedy zaaplikuje się produkt z oregano, zapobiega również przedwczesnemu jej starzeniu ze względu na dużą zawartość witaminy C. To zioło można wykorzystać w produktach beauty też przez dodanie ich do olejków do masażu, co pomaga w łagodzeniu celulitu. Oregano często stosuje się też w pielęgnacji włosów, ponieważ stymuluje ich wzrost i likwiduje łupież.

Kultura

Starożytni mieszkańcy Hellady wierzyli, że oregano spożywane przez krowy pasące się na pastwiskach podwyższało jakość wytwarzanej z nich wołowiny. Kolejnym ciekawym wierzeniem jest przekonanie o wpływie oregano na sny – podobno po dużym jego spożyciu, w śnie ujrzymy swoją bratnią duszę.

Najlepsze zamienniki oregano w kuchni
Prawdopodobnie najlepszym substytutem byłby świeży majeranek, oczywiście różni się delikatnie smakiem, ale jest stosunkowo podobny. Przez mniej intensywny smak majeranku należy zwiększyć używaną porcję w potrawie. Inną opcją jest też świeży tymianek, smak jest zdecydowanie odmienny, ale ponieważ są używane w tym samym typie kuchni, zazwyczaj jednocześnie, więc ich smaki się nawzajem uzupełniają. Są oczywiście też gotowe mieszanki i Greckie mixy, polecamy ich używać w nagłej potrzebie z powodu znacznej różnicy w smaku, ale dzięki zawartości oregano mogą być ostatecznym zamiennikiem.

Które jest lepsze – świeże czy suszone?

 

Świeże oregano ma bardzo intensywny smak, zdaniem niektórych jego smak może być nawet zbyt ostry dla nieprzyzwyczajonych do jego obecności w potrawach. Jednakże poleca się używać świeżego zioła w czasie gotowania, ponieważ w jego czasie smak nieco słabnie. Z kolei wersja suszona daje nam więcej kontroli nad ostatecznym smakiem potrawy. Można się spierać, że świeże jest lepsze od suszonego, ponieważ jest bardziej ziołowe i „śródziemnomorskie”, ale obie wersje są używane przez wielkich szefów kuchni – w zależności od potrawy potrzebujemy mniej lub bardziej intensywnego smaku. Dodatkowym atutem suszonego oregano jest jego niższa cena, zatem jest dostępne dla większej ilości osób.

Źródła

12 Aromatic Herbs of Ancient Greece – Their Myths and Uses

https://www.mccormickscienceinstitute.com/our-research/scientific-overviews/msi-funded-paper-potential-health-benefits-of-oregano

Oregano and its cosmetic uses

 

Literature Oregano