Rozmaryn

Ogólnie

Rozmaryn to roślina z rodziny Lamiaceae, która pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego, jednakże można znaleźć ją na całym świecie. Jest bardzo aromatycznym ziołem w kształcie krzewu, osiąga wysokość aż do dwóch metrów, posiada także się zimozielone igły, które produkują charakterystyczny aromat. Jest zazwyczaj  używany jako przyprawa w gotowaniu, jako naturalny konserwant w przemyśle spożywczym, był także używany jako roślina o walorach estetycznych i właściwościach leczniczych w wielu małych, rodzimych kulturach. Jego nazwa naukowa pochodzi z języka greckiego, Rosmarinus, i oznacza dosłownie „rosę morza”, jest ona związana oczywiście z naturalnym występowaniem rozmarynu w śródziemnomorskich terenach.

 

 

Smak

Uprawa

Mitologia

Od zamierzchłych czasów, rozmaryn stosowano do wspomagania działania mózgu. Dlatego, starożytni Greccy uczniowie często zakładali wieńce z tego zioła na ważne egzaminy. Jeśli chodzi o powiązanie rozmarynu z mitologią grecką to zawsze jest ono prezentowane jako atrybut Afrodyty – boginii miłości.

Toteż, później ta roślina stała się symbolem miłości, bliskości oraz mistycznych właściwości duszy ludzkiej. Z tego powodu, rozmaryn dawano jako prezent nowożeńcom.



Kosmetyka 

Rozmaryn używany jest w kosmetykach ze względu na dużą ilość korzyści dla skóry, wynikających z jego stosowania. Działa przeciwzapalnie, redukując zaczerwienia i obrzmienia. To silny antyoksydant, dzięki 8% zawartości kwasu rozmarynowego, który pozytywnie wpływa na krążenie i odbudowę komórek, dzięki czemu świetnie sprawdza się w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Dodatkowo, składnik ten będzie dobry dla cer mieszanych lub tłustych, skłonnych do trądziku. Rozmaryn przeciwdziała powstawaniu niedoskonałościom, regulując produkcję serum, nie zapychając porów. Przed użyciem zaleca się wykonanie próby uczuleniowej, gdyż w niektórych przypadkach rozmaryn może podrażnić skórę, zwłaszcza gdy w produkcie znajdziemy jego wysokie stężenie.

Kultura

Gospodynie domowe często sadziły rozmaryn w swoich ogródkach na znak swojej dominacji i umiejętności organizacyjnych. Grecy nosili rozmaryn na głowie w trakcie np. egzaminów, gdyż wierzyli, że przyprawa ta wyostrza pamięć i skupienie. Rozmaryn chronić miał też przed złem, a uznawany jest za symbol miłości i wierności